Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Yüz ve Ağız İçi Tümörleri Nedir?

agis-tumor

Ağız İçi ve Yüz Tümörleri

Ağız içinde ve ağız boşluğunun herhangi bir yerinde patolojik oluşumlar sonucu bazen iyi huylu veya kötü huylu tümörler meydana gelebilmektedir. Kötü huylu tümörler, doğrudan ağzın herhangi bir kısmından kaynağını alabileceği gibi, diğer organlardaki kanserli kısmın, ağız ve çene kemiklerine yayılması sonucunda da meydana gelebilirler. 

Ağız ve çenede oluşan tümörler, diş kökenli ya da diş kökenli olmadan oluşabilmektedir. Bu bölgede oluşan kötü huylu tümörler, vücudun bütün kanserli bölümlerinde olabileceği gibi, hayatı tehdit eder ve ölümle sonuçlanabilecek durumlara yol açabilmektedir. İyi huylu tümörler ise yer aldıkları yerin dokularında önemli boyutta tahribatlara yol açarak, fonksiyonel ve estetik bozukluklara neden olabilirler.

Bu da hastalarda hoş olmayan bir görünüm olmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden, ağız ve diş bölgesinde oluşan ve ortalama 3 haftada iyileşme göstermeyen yaraların mutlaka bir cerrah tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Özellikle kötü huylu ağız ve çene kemiği tümörlerinde erken tanı ve teşhisler olumlu sonuçlar doğurabilmektedir.

Ağız İçi ve Yüz Tümörleri

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.