Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Bişektomi Hakkında Merak Edilenler

bisektomi-estetigi

Estetik sektöründe Hollywood yanağı olarak bilenen yanak tipine ulaşılmasını sağlayan estetik operasyonlar bişektomi olarak adlandırılmaktadır.

Yanak bölgesi, yüzde kapladığı alanın genişliğinden dolayı görünüş üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Bazı yüz tiplerine sahip insanlar, ideal kilolarında olsalar dahi yanakları dolgun gözükmektedir.

Bu estetik operasyon ile, dolgun yanaklara sahip insanların daha keskin yüz hatlarına sahip olmaları sağlanmaktadır.

Yanak bölgesindeki dolgunluğun ortadan kaldırılması ve yanakların yüz hatları ile daha orantılı bir hale getirilmesi, görünüş üzerinde büyük etkiler yaratmaktadır.

Bişektomi Neden Tercih Ediliyor?

Birçok estetik operasyon bulunmasına karşın bişektomi ön plana çıkmayı başaran bir estetik uygulama olmuştur.

Bunun birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

Uygulamanın kısa sürmesi, hastanede yatış sürecinin olmaması, iyileşmenin acısız ve kısa olması tercih edilme nedenlerinden birkaçıdır. Bu sebeplerin yanı sıra uygulamanın tercih edilmesinin nedenlerinden biri de, diyet ve spora rağmen yanaklarda incelmenin sağlanamaması sonucu operasyonun tek çözüm yolu olarak görülmesidir.

 

Kimler Bişektomi Yaptırabilir?

Bişektomi operasyonunun uygulanacağı kişiler için belli bir yaş sınırlaması yoktur. Sadece kişilerin ideal kilosunda olması gerekmektedir.

Aşırı kilolu ya da düşük kiloda olan kişiler için bişektomi uygun bir operasyon değildir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ise, tütün ürünü kullanılıp kullanılmadığıdır çünkü tütün ürünü kullanan insanların operasyon sonrasında büyük problemler yaşama olasılığı vardır.

Bişektomi İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Bişektominin operasyon süreci oldukça basittir.

Hastalar operasyona aç olarak gelirler. Ardından, yanak bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur.

Yanağın iç kısmından 1 cm çapında bir kesi açılarak bölgede yer alan yağ dokuya ulaşılır ve bu dokunun belli bir oranı alınır.

Operasyon sonrasında hastalar biraz dinlendirilip taburcu edilir.

Bişektomi Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İlk olarak, kişiler belli bir kronik rahatsızlığı, alerjisi ya da devamlı olarak kullandığı ilaçlar varsa hekimlerini bu konularda bilgilendirmelidir. Operasyon öncesinde mutlaka operasyondan beklentilerini açık bir dille doktorlarına iletmelidirler.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Operasyonun ardından ağız içerisinde oluşan kesilerin iltihaplanmasını önlemek için hekimin önerdiği antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır.

Ağız içinin temizliğine ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Hekimlerin önerisi, bu süreçte yumuşak dokuya sahip gıdaların tüketilmesi yönündedir. Çok sert ve operasyon bölgesine zarar verebilecek gıdalardan kaçınılmalıdır

Bişektomi İşleminin Dezavantajları Neler?

Her operasyonda olduğu gibi bişektomi operasyonu da belli başlı komplikasyon ihtimallerini barındırmaktadır. Hastalar her zaman kanama ve enfeksiyon riskinini göz önünde bulundurmalıdır.

Dikkatli olunmaması durumunda bu tür sorunlar ortaya çıkabilir ve hekim müdahalesi gerekebilir. Müdahaleyi yapan kişi oldukça önemlidir çünkü operasyonda alınan yağ doku miktarının doğru bir şekilde ayarlanmadığı durumlarda asimetrik görüntüler ortaya çıkabilir.

İzmir Bişektomi

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.