Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Rinoplasti Nedir?

rinoplasti-nedir

Rinoplasti Hakkında

Rinoplasti, burnun doğumsal ya da sonradan travma ve hastalıklar neticesinde ortaya çıkan şekil bozukluklarının düzeltilme işlemidir.

Operasyon, genel anestezi altında yapılır. Operasyon süresi, burnun yapısına göre, 2-4 saat aralığında değişiklik gösterir. Operasyon çoğunlukla burun içindeki nefes almayı engelleyen kıkırdak eğrilerinin düzeltilmesiyle birlikte yapılır. Aynı zamanda, burun etleri (konka) sorunları da giderilebilir.

Bu ameliyatın iki tekniği (açık-kapalı) bulunmaktadır. Bu seçenekler hasta ile birlikte değerlendirilir. Hastanede kalış süresi bir gündür.

Ameliyat sonrasında, 3 gün baş yüksekte uyunması ve bölgeye soğuk uygulanması önemlidir. Bazen buruna tampon konması gerekmez.

Eğer buruna tampon konulursa, 5-7 gün arası çıkarılır. 7. Gün dikişler alınır ve dikişler alındıktan 2 gün sonra bölgeye makyaj yapılabilir.

İyileşme süreci 1-2 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Morluk ve ödem genellikle 2 haftada ortadan kaybolur ancak burnun tam şekil alması yaşa bağlı olarak 3 ile 6 ay arasında gerçekleşir.

Rinoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti ameliyatı ile ilgili diğer detaylar ise şu şekilde yer almaktadır:

Rinoplasti, ciddi yaralanmalar sonucu burunda oluşan deformitelerin onarılmasını, doğum kusurlarının düzeltilmesini ya dan solunum güçlüklerinin ortadan kaldırılmasını sağlayan bir operasyondur.

Rinoplasti

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.