Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Orta Yüz Germe

orta-yuzgerme-izmir

Endoskopik Orta Yüz Germe Operasyonu Nedir?

Endoskopik orta yüz germe, özellikle orta yaş grubunda (25-45 yaş) görülen aşağı doğru düşmeye başlayan malar yağ pedinin (yanak ön kısmının üst yağ dokusu) eski formuna kavuşturulması amacıyla yukarı doğru asılmasını sağlayan operasyondur. Bu operasyon, yüzün orta kısmında yer alan göz kapaklarını, elmacık kemiklerini ve ağız çevresini etkileyen bir yöntemdir. Yüzde bulunan bu bölgelerde yaşlanmayla ve yer çekiminin etkisiyle sarkma, torbalanma ve kırışıklıklar görülmeye başlamaktadır.

Endoskopik orta yüz ameliyatında amaç bu bölümlerdeki kusurları gidermek ve kişiyi daha genç bir görünüme kavuşturmaktır. 

Bu cerrahi, eskiden alt göz kapağı altından açılan kesi ile yapılırken günümüzde bu işlemi endoskoplar yardımıyla şakak bölgesindeki saçlı deride açtığımız kesiler ile gerçekleştirebilmekteyiz.

Bu operasyonun avantajı ise, şakak bölgesindeki kesiler saç içerisinde kaldığı için uzun vadede dikiş izi kalma ihtimali olmamasıdır. Bu ameliyat ile birlikte kaş kaldırma, badem göz, şakak germe ve alt göz kapağı sıkılaştırma operasyonları da yapılabilir.

Orta yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve 2 saat sürer. Ameliyat sonrasında alın bölgesi ve yanak bölgesi ince bandajlar ile sarılır. Bölgelerin bandajla örtülmesinin yararı, ödem ve morluğun artmasını engellemesidir. Bu durum, hastanın günlük yaşamını etkilemez. Hastanede kalış süresi bir gündür.

Dikişler genellikle 7. Veya 8. Gün alınır. Ameliyat sonrası 2. Günden itibaren günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Orta Yüz Germe

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.