Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Kaş Kaldırma

Endoskopik Kaş Kaldırma Nedir?

Düşük kaşlar gözleri küçük gösterir ve alındaki kırışıklıklar ile birlikte yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir. Kaş kaldırma ameliyatı ile kaşlar doğumsal veya sonradan olduğu farketmeksizin yukarı doğru konumlandırılır. Böylece, çok daha genç ve dinç bir görünüm elde edilir. Bu operasyon ile, alındaki çizgilerin bir kısmı azalır ve göz kenarlarındaki sarkma toplanır.
  • KAŞ KALDIRMA OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Operasyonda, sedo-anestezi veya genel anestezi uygulanabilir. Operasyon, kaşların tamamının blok halinde kaldırılması şeklinde yapılabileceği gibi sadece kaşların dış 1/3’lük kısımlarının kaldırılması (şakak germe) şeklinde de yapılabilir.

Kaşı kaldıran tek kas olan frontal kas alnın orta kısmında bulunur ve kaş dış uçlarına etki etmez. Bu sebeple, kaş dış kısmı daha erken düşmeye başlar.

Günümüzde bu ameliyat, eskiden olduğu gibi büyük kesiler ile değil, saçlı deriden açılan 4 küçük kesi ile (kaşların sadece dış uç kısımları kaldırılacak ise 2 kesi açılarak) gerçekleştirilmektedir. 

Kadınlarda saçlı deriden yapılan işlem, erkek hastalarda kaşın üst kısmından yapılmaktadır çünkü ilerleyen yaşla birlikte, erkeklerde saç dökülmesi oldukça yaygındır.

Bu operasyon sayesinde, alındaki kırışıklıklar ve derin çizgiler azalır ve göz kenarlarındaki sarkma toplanır.

Ameliyat esnasında hastaya dren takılması durumunda, bu dren ameliyattan sonraki birinci ya da ikinci gün alınır. Nadiren oluşan ödem ve morluklar, operasyondan sonraki ilk hafta geçer.

Dikişler birinci haftada alınır ve ilk haftadan sonra iş yaşamına geri dönmeniz mümkündür.

Bazen bu operasyon alnı geniş olan kişilerde alnı daraltmak için de uygulanır. Bu amaçla gerçekleştirilen operasyonlarda kesi tam saçlı deri hizasından, alınla saç arasındaki çizgiden yapılmaktadır.

Böylelikle kaş yükselirken alın kısmı daralmaktadır.

Operasyon sonrasında bazen ufak bir dren konur ve 1-2 gün içinde alınır. Oluşan ödem ve morluklar ilk hafta içerisinde geçer.

Dikişler 7. Gün Ya da 8. Gün alınır. Operasyon, oldukça rahat ve acısız bir iyileşme sürece sunar ve ilk haftadan sonra işe başlamanız mümkündür.

kaskaldirma

Kaş Kaldırma

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.