Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Timpanoplasti - Kulak Zarı Tedavisi

kulak-zari-onarimi

Kulak Zarı Onarımı 2022

Timpanoplasti, kronik orta kulak problemlerinde, orta kulakta ve mastoid kemik içindeki iltihabın temizlenerek kulak zarı ve orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması işlemidir. Ameliyat hastalığın boyutlarına göre değişiklik gösterir. 

  • Sadece kulak zarındaki deliğin onarılması (Miringoplasti)
  • Zar onarımı ile birlikte orta kulaktaki ses iletimini sağlayan kemikçik sisteminin onarılması (Timpanoplasti)
  • Mastoid kemik içine ilerlemiş iltihabın temizlenmesi (Mastoidektomi) 
  • Bu ameliyatların kombinasyonu (Timpanomastoidektomi) olarak gruplandırılır. 

Basit kulak zarı onarımı ameliyatlarının ideal yaş aralığı 12-14 yaş sonrasıdır. Fakat ileri seviyede iltihap olabilecek her yaşta ameliyat olmaları zorunluluk arzetmektedir. İşleme ilk olarak kulak zarındaki deliği kapatarak başlanır. Bunun için kulak arka üst kısmında bulunan kasın kılıfı veya kulak kanalı önündeki kıkırdağın zarı alınıp doku olarak kullanılmak suretiyle kulak zarı onarılır.

Daha sonra ise yapay orta kulak protezleri ile veya gerek kulak kanalı önündeki kıkırdaktan, gerekse kulak arkasındaki kemiklerden alınan parçalara uygun şekiller verilerek ve uygun yerleştirme pozisyonları sağlanarak ses iletim sistemindeki kemikçikler onarılır. 

Kulak Zarı Onarımı

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.