Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Otoplasti (Kepçe Kulak) Nedir?

otoplasti-izmir

Normal Kulak Yapısı Nedir?

Kişinin doğumu itibariyle kulap kepçesi de hızla büyümeye başlamaktadır. Öyle ki kulak kepçesi doğum sonrasındaki ilk sene %70-90 bir boyuta ulaşır ve yaklaşık on sene içinde de gelişimi durur. Kulak üzerindeki auriküler kıkırdak ve bunu kaplayan cilt ile oluşan kulak kepçesi, alt ucunda içinde kıkırdak olmayan kulak memesine de sahiptir. Bu bölge içinde cilt altı yağ dokusu ve ciltten oluşur. Kulak kepçesinin esas görevi ise ortamlardaki ses dalgalarını toplamak ve bu topladığı ses dalgalarını toplayarak dış kulak yoluna iletiyor olmaktır.

Kulak kepçesi içindeki antiheliks olarak adlandırılan kıvrım tam oluşmadığı zaman kepçe kulak deformitesi oluşur. Kulak kepçesinin iç kısmında yer alan kavum konka bölümünü meydana getiren konkal kıkırdağı fazla gelişir ve bu iki durum sebebiyle kepçe kulak görünümü meydana gelir. Siz de bu durumdan şikayetçi iseniz Op. Dr. Ahmet Caymaz kliniğine ulaşarak ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

Otoplasti

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.