Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Otoloji Nedir?

otoloji

Otoloji Hakkında

Otoloji; işitme kaybı, travma, denge bozuklukları ve tümörler dahil olmak üzere kulak içerisinde oluşan hastalıkların tümünü içeren, bunların nedenlerini araştıran ve tedavisine odaklanan bir tıp dalıdır. 

 

Otoloji, kulak problemlerini içeren çeşitli koşullara sahip hastaların tedavisini içerir. Otoloji uzmanları, özellikle tedaviye dirençli, karmaşık kronik tanılara odaklanır. Bu nedenle, bir kulak enfeksiyonunu bir pratisyen hekim tedavi edebilir fakat hastada tekrar oluşabilecek agresif komplikasyonlar nedeniyle hastayı cerrahi tedavileri keşfetmesi için bir otoloji uzmanına yönlendirmek gerekir. 

 

Otoloji uzmanları, işitme kaybı olan hastaları tedavi edebilir ve işitme kaybını telafi etmek için hastaya işitme cihazı kullanmasını önerebilir. Aynı zamanda, kulakta gerçekleşen travmatik durumların, kulak kanalı boyunca bulunan tümörlerin ve dikkat veya onarım gerektirebilecek kulağın yapısal anormalliklerinin nedenleriyle ve uygulanabilecek tedavi yöntemleriyle ilgilenirler.

Otoloji

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.