Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Konka Ameliyatı Nedir?

konka-ameliyati

Konka Cerrahisi

Alt konka ya da diğer bir deyişle burun eti her iki burun boşluğunun yan tarafına yerleşen ve her insanda olması gereken bir organdır. Görevi, burun içerisindeki hava akımını düzenlemek, burnu nemlendirmek, buruna giren havayı belirli bir ısıya getirmek ve nazal siklusu düzenlemektir.

Bu organların çeşitli nedenlerle büyüyerek burun pasajını tıkamasına konka hipertrofisi adı verilir.

Burun Eti Operasyonu

Konforlu bir yaşam için nefes alışverişinin rahat olması oldukça önemli bir faktördür. Konka operasyonu ile yaşamış olduğunuz sorunlardan kurtulabilir ve hayata yeniden keyif dolu bir şekilde devam edebilirsiniz. 

 Konka hipertrofisi en sık alerjik reaksiyona bağlı olarak büyüme göstermektedir. Bu büyüme geri dönüşü olmayan bir hal aldığında, burun tıkanıklığı, geceleri horlama ve burundan nefes alma zorluğu gibi semptomlarla kendini belli eder. Bu tip geri dönüşü olmayan vakalarda, konkanın cerrahi müdahale ile küçültülmesi gerekir. Özellikle son yıllarda lokal anestezi altında yapılan, konkaya en az zararı veren ve en etkili sonucu yaratan 2 yöntem vardır. Bunlar, radyofrekans ve endoskopik mikroshaver ile redüksiyon yöntemleridir. Burun eti büyümesinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Koku almada değişiklikler,
  • Alın bölgesinde basınç,
  • Yüzde hafif ağrı,
  • Burun akıntısı.
Eğer siz de kendinizde bu problemlerin olduğunu hissediyor ve düşünüyorsanız, randevu oluşturarak Dr. Ahmet Caymaz’ın kliniğini ziyaret edebilir ve muayene olabilirsiniz.

Konka Cerrahisi

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.