Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Endoskopik Septoplasti Hakkında

endoskopik-septoplasti

Endoskopik Septoplasti İzmir

Septum deviasyonu ya da diğer bir deyişle burun içindeki kemik ve kıkırdak kaynaklı tıkanıklıkların neden olduğu durumlara verilen isimdir. Bu tip problemlerin çözümü için mutlaka cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır. Rinolojik anlamda çok görülen bu patolojinin giderilmesinde kullanılan tedavi yöntemleri çok uzun yıllardan beri başarı ile uygulanmaktadır.

Burun orta hattında bulunan ve iki burun deliği arasında bir duvar işlevi gören kemik ve kıkırdak yapılarının bütününe nazal septum adı verilir. Nazal septumun doğru olarak konumlanmadığı ve eğri olduğu durumlarda kişinin nefes almakla ilgili şikayetleri başlar ve buna bağlı olarak çeşitli sıkıntılar meydana gelir. Burundan nefes almakla ilgili sıkıntılar, kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkiler ve yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltır.

Çoğu zaman geçirilmiş fiziksel travmalar nedeniyle oluşan septum deviasyonu, kimi zaman anne karnındaki süreçte kimi zaman da genetik nedenlere bağlı olarak ve yapısal olarak ortaya çıkabilir. Septum deviasyonuna konka olarak adlandırılan burun içi yumuşak dokuların şişliği yani konka hipertrofileri de dahil olduğunda kişinin burundan nefes almasını daha da zorlaştırabilir. Septum deviasyonu kronik burun tıkanıklığı, burundan nefes alamama, zaman zaman görülen burun kanamaları, tekrarlayan sinüs enfeksiyonları (sinüzitler), geniz akıntısı ve horlama gibi şikayetlere de neden olabilir ve kalp, tansiyon vb sistemik rahatsızlıkların ilerlemesinde kolaylaştırıcı rol oynayabilir.

Nazal septumun çeşitli nedenlerle eğri konumda olduğu ve septum deviasyonunun görüldüğü durumlarda, kemik ve kıkırdak dokularının düzenlenmesinin yapıldığı cerrahi operasyonlara “Endoskopik Septoplasti” (septum deviasyonu ameliyatı) adı verilir. Bu operasyon sırasında burun içerisinde nefes almaya engel teşkil eden eğri kemik dokuları alınarak var olan kıkırdak yapıları uygun şekilde yeniden düzenlenir ve konumlandırılır. Septoplasti ameliyatı açık olarak yapılabileceği gibi kapalı yani endoskopik olarak da yapılabilir. Daha önce ki yıllarda bu ameliyat sadece açık cerrahi yöntemle yapılıyordu. Fakat burun içindeki dokulara daha fazla zarar verme riski vardı. Endoskopik yöntemle yapılan ameliyatta bu risk günümüzde en aza indirgenmiştir.

Endoskopik Septoplasti

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.