Op.Dr. Ahmet Caymaz | KBB Hastalıkları. Baş & Boyun Cerrahisi Uzmanı – İzmir

drahmetcaymaz

Bademcik Operasyonu

bademcikameliyat

Latincedeki ismiyle tonsilla palatina, ağız boşluğunun arka kısmında (lenfoid dokuda) yer alan savunma hücresiyle ilgili sistemin bir parçasıdır.

Çocukluktan itibaren oluşmaya başlar, genelde 1 yaşında görünür hale gelir.

Waldeyer halkası, immün sistemi tetikleyen ve dışarıdan gelen ajanların tanıtıldığı sistemin ilk parçasıdır.

Hayatın ilk beş yılında dışarıdan alınan antijenlerin, bakterilerin, virüslerin ve mantarların vücuda tanıtılmasında önemli rol oynar.

Bu sırada her yeni ajanla karşılaştığında enfekte olabilir. Bu nedenle, özellikle çocuklara okul çağında ya da kreşlere başlanılan dönemlerde dikkat etmek gerekir.

Bademcik (Tonsillektomi) Ameliyatı Nedir?

Bazı enfeksiyonlar antibiyotiksiz geçebileceği gibi, bakteriyel olanlarda antibiyotik tedavisi şart olabilir.

Tekrarlayan enfeksiyonların sıklığı, bademciğin hacmini arttırabileceği gibi alınmasını da gerektirebilir. Genellikle, zorunda kalınmadıkça 5 yaş öncesinde bademciklerinin alınmamasının nedeni immün sistemde (bağışıklık sisteminde) aktif rol oynamaya devam etmeleridir.

Bu nedenle, 5 yaşından önce zorunda kalınmadıkça bademciklerin alınması önerilmez.

Bademciğin hacminin artması sonucunda nefes alma problemlerinin başlaması durumunda ise müdahale şart olabilir. 5 yaşından sonra yılda 7 kere veya iki yıl üs üste 5 kez ya da üç yıl üst üste üçer bademcik enfeksiyonu bademciklerin alınmasının gerektiğinin işaretini gösterir.

Erişkinlerde her sene rutin olarak bakteriyal bademcik enfeksiyonu gelişmesi operasyon için endikasyonun oluştuğunu gösterir.

Bu duruma müdahale edilmediğinde, tekrarlayan enfeksiyonlar bademciği küçültür, kronikleştirir ve başka enfeksiyonlara yol açabilir. Vücutta kronikbir enfeksiyon gelişmesi durumuna karşın, 5 yaşından sonra bademciklerin alınmasında bir problem yoktur. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Kanama kontrolünün sağlanmasından sonra yaklaşık olarak yarım saat süren bir operasyondur.

Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 hafta kadar ağrı olabilir. 1 Haftadan sonra normal besinler tüketilebilir ve günlük yaşam aktivitelerine geri dönülebilir.

Bademcik Operasyonu

İle ilgili daha detaylı bir bilgi almaya ne dersiniz? KBB hastalıkları, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Dr. Ahmet Caymaz tarafından detaylı bir ön muayene olmak için hemen aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.